سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ورود به سامانه سیدا

با شیوع بیماری کرونا و غیر حضوری شدن مدارس، آموزش و پرورش کشور ایران تصمیم گرفت که بعضی از بسترها را برای آموزش غیر حضوری فراهم کند. به طور مثال آموزش و پرورش برنامه ای به نام برنامه شاد را راه اندازی کرد و کم کم آن را بروزرسانی نمود. به هر حال وجود سایتی برای ثبت نمرات و ایجاد کارنامه برای دانش آموزان بسیار نیاز بود؛ چرا که معلمان پس از گرفتن امتحان، نمی توانستند برای تحویل نمره دانش آموزان به مدارس بروند و مدارس هم نمی توانستند که این نمرات را جمع آوری کنند و به دانش آموزان تحویل دهند. بنابراین، آموزش و پرورش تصمیم گرفت که سامانه ای به نام سامانه سیدا راه اندازی کند که کار برای معلمان و دانش آموزان راحت شود.
به دلیل اینکه ممکن است بعضی از معلمان اطلاعات زیادی از نحوه ورود به سامانه سیدا ثبت نمرات sida.medu.ir نداشته باشند، در این مقاله قصد داریم توضیحات مفصلی درباره این سامانه بدهیم. امیدواریم با خواندن این مقاله دیگر مشکلی در جهت ثبت نمرات برای شما معلمان عزیز وجود نداشته باشد. سامانه هایی مثل سامانه دان ، سامانه وادانا و سامانه آموزشیار نیز از سامانه هایی هستند که توسط دانشگاه آزاد اسلامی به منظور آموزش مجازی و آنلاین برای دانشجویان دانشگاه آزاد طراحی شده اند که پیشتر در خصوص آن ها صحبت کردیم. 

 

معرفی سامانه سیدا sida.medu.ir

سیدا یک سایت جدید و نوین است که در دوران شیوع بیماری کرونا و در زمان غیر حضوری شدن مدارس راه اندازی شد. هدف آموزش و پرورش از راه اندازی این سامانه، سازماندهی کردن روند ثبت نمرات دانش آموزان در همه مقاطع تحصیلی می باشد.
اگرچه سامانه سیدا به سامانه نمرات دانش آموزی معروف شده است، اما باید بدانید که این سامانه امکانات بیشتری را به دانش آموزان و معلمان ارائه می دهد و وارد کردن نمرات دانش آموزان و مشاهده کارنامه تنها یکی از امکانات این سامانه می باشد پس هدف کلی راه اندازی سامانه سیدا این است که یک بستر برای انجام امور مربوط به مدارس به صورت غیر حضوری، ایجاد شود. اگرچه این سامانه تازه به وجود آمده است، اما به نظر می رود که در آینده کم کم به امکانات این سایت افزوده شود تا سایت سیدا sida.medu.ir به یک سایت جامع و کامل برای انجام تمام امور آموزش و پرورش تبدیل شود.

 

نحوه ورود به سامانه سیدا آموزش و پرورش

نحوه ورود به سامانه سیدا آموزش و پرورش بسیار ساده انجام می شود. کافیست شما مراحل زیر را انجام دهید:

 1. 1ابتدا مرورگر کروم و یا فایرفاکس لپ تاپ یا کامپیوتر خود را باز کنید. امکان وارد شدن با گوشی های هوشمند نیز وجود دارد، اما ما اصلا این راه را برای وارد کردن نمرات دانش آموزان توصیه نمی کنیم.
 2. 2در فیلد جستجوی گوگل عبارت « سامانه سیدا » را تایپ کنید و آن را جستجو نمایید.

  نحوه ورود به سایت سیدا آموزش و پرورش

 3. 3اولین سایت مربوط به سایت سیدا آموزش و پرورش می باشد. روی آن کلیک کنید تا وارد سایت شوید.

  سامانه ثبت نمرات آموزش و پرورش

 4. 4در مرحله بعد شما باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. نام کاربری معلمان عزیزی که برای بار اول وارد این سامانه می شود، کد ملی و رمز عبور آن ها، کد پرسنلی ایشان می باشد. بعد از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، کد امنیتی داخل تصویر را وارد نمایید و در نهایت روی گزینه ورود کلیک کنید.

  ورود کاربران به سامانه آموزش و پرورش سیدا

 5. 5اگر اولین بار است که وارد سایت سیدا می شوید، حتما تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد. در این قسمت از شما درخواست می شود که رمز عبور خود را تغییر دهید. در فیلد اول که به عنوان کلمه عبور فعلی است، باید کد پرسنلی خود را وارد کنید.
  در فیلد دوم و سوم نیز رمز عبور جدیدی که قصد دارید آن را انتخاب کنید را وارد نمایید. این رمز عبور باید حاوی اعداد و حروف انگلیسی باشد. در نهایت روی گزینه ثبت و ورود کاربران کلیک کنید.

  تغییر کلمه عبور سایت سیدا چگونه است؟

 6. 6پس از وارد کردن رمز جدید، شما وارد سایت سیدا خواهید شد. لازم به ذکر است که از این به بعد شما باید رمز عبور جدید خود را برای ورود به سامانه سیدا وارد کنید و دیگر نیازی به وارد کردن کد پرسنلی نیست. در این قسمت تمام امکانات مخصوص به خود شما نمایش داده می شود.

  وارد شدن به سایت سیدا آموزش و پرورش چگونه است؟

 

” برای ورود به سامانه سیدا سعی کنید از گوشی همراه استفاده نکنید. “

 

امکانات سامانه دانش آموزی سیدا

اصلی ترین امکانات مربوط به سامانه سیدا این است که معلمان می توانند در این سامانه نمرات دانش آموزان وارد کنند. در واقع، فعلا تنها این امکان در سامانه سیدا وجود دارد و البته که این اتفاق موجب شده که تمام امور مربوط به وارد کردن نمرات و مشاهده آن ها به صورت کاملا یکپارچه انجام شود. به همین دلیل نمی توان از اهمیت سایت سیدا چشم پوشی کرد!
قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با نحوه ثبت نمرات در سامانه سیدا آشنا شویم، می خواهیم بدانیم که سامانه سیدا با سامانه همگام چه تفاوتی دارد؟ همانطور که می دانید سامانه همگام یکی از سامانه هایی است که زیر نظر آموزش و پرورش کار می کند و اتفاقا در این سایت نیز امکان ثبت نمره برای دانش آموز وجود دارد؛ اما تفاوت سایت سیدا و همگام چیست؟ سایت همگام امکانات زیادی را به دانش آموزان و معلمان ارائه می دهد که یکی از آن ها ثبت نمرات است. البته سایت همگام زیاد کاربری مناسبی ندارد و معلمان نتوانستند که با این سایت ارتباط برقرار کنند. به هر حال سایت سیدا جای سایت همگام را گرفته است و این روزها برای ثبت نمرات دانش آموزان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ثبت نمرات در سامانه سیدا

از آنجایی که سامانه سیدا به تازگی وارد عرصه آموزش و پرورش شده است! ممکن است بعضی از معلمان هنوز از نحوه وارد کردن نمرات در این سایت آگاهی نداشته باشند. به همین خاطر سعی داریم که در ادامه یک آموزش تصویری و کامل در رابطه با نحوه ثبت نمرات در این سامانه قرار دهیم. پس با ما همراه باشید و طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. 1پس از ورود به سامانه سیدا در سمت سایت، دو آیکون مشاهده می کنید. یکی از این آیکن ها عملیات ضمن سال می باشد. برای ورود نمرات در این سامانه روی این گزینه کلیک کنید.
 2. 2سپس روی گزینه لیست کلاس و ورود نتایج بزنید تا وارد مرحله بعدی ثبت نمرات شوید.

  نحوه وارد کردن نمره در سایت سیدا آموزش و پرورش

 3. 3سپس روی زیر گزینه مربوط به لیست کلاس و ورود نتایج که به صورت «ورود نتایج از طریق کلاس» نوشته شده است، کلیک کنید.

  انتخاب گزینه ورود نتایج از طریق کلاس برای وارد کردن نمره ها

 4. 4در مرحله بعد شما وارد قسمت جستجوی کلاس خودتان می شوید. در این قسمت باید اطلاعات کلاس خود را وارد کنید. در فیلد اول از طریق گزینه انتخاب پایه تحصیلی کلاس خود را وارد نمایید. در فیلد دوم نیز از طریق گزینه انتخاب، درس مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. در مرحله آخر نیز نوبت تحصیلی را انتخاب کنید. به طور مثال اگر شما قصد وارد کردن نمرات نوبت تحصیلی اول را دارید باید نوبت تحصیلی اول را انتخاب کنید.

  سامانه یکپارچه دانش آموزی و وارد کردن نمرات در آن

 5. 5بعد از وارد کردن تمام اطلاعات کلاس در قسمت چپ سایت که در تصویر زیر به صورت زرد رنگ نمایش داده شده است، اطلاعات مربوط به دانش آموزان مانند نام و نام خانوادگی آن ها را مشاهده می کنید.

  آموزش تصویری وارد کردن نمره در سایت سیدا

 6. 6در سمت چپ و جلوی هر اسم دانش آموز دو نمره مستمر اول و پایانی اول قابل نمایش است؛ اما هنوز امکان ثبت نمره و ویرایش نمره وجود ندارد. برای ثبت نمره شما باید روی یکی از گزینه های مستمر اول یا پایانی اول کلیک کنید تا قسمت مربوط به وارد کردن نمره باز شود.

  وارد کردن نمره مستمر اول و پایانی اول در سایت سیدا

 7. 7برای ویرایش و وارد کردن نمره های امتحان ترم اول دانش آموزان می توانید روی گزینه پایانی اول کلیک کنید تا نمرات برای شما قابل ویرایش باشند. سپس موس لپ تاپ خود را روی قسمت مستطیل شکل ببرید تا نمره صفر به رنگ آبی در بیاید. سپس، با صفحه کلید خود نمره مورد نظر را ثبت کنید.

  ثبت نمره در سیدا

 8. 8در سمت راست لیست دانش آموزان، یک قسمتی مبنی بر تکرار نمره را مشاهده می کنید. این قسمت می تواند برای آن دسته از معلمانی که می خواهند نمره یکسانی به دانش آموزان بدهد، مورد استفاده قرار گیرد. برای این کار می توانید در قسمت تکرار نمره، نمره مورد نظر را تایپ کنید و سپس روی هر یک از اسامی دانش آموزان کلیک کنید و گزینه ثبت را بزنید. با این روش نیازی به تایپ کردن چند باره یک نمره نیست!

  ثبت نمره تکراری در سایت سیدا آموزش و پرورش

 9. 9و مرحله آخر ثبت نمره در سایت سیدا این است که شما به صورت دستی تمام نمرات مربوط به دانش آموزان را جمع بزنید و در قسمت مجموع وارد کنید. دقت کنید که این مجموع باید دقیقا مجموع نمرات دانش آموزان باشد و اگر اشتباه نوشته شود، سامانه ارور خواهد داد. در نهایت روی گزینه ثبت نمرات کلیک کنید.

  ثبت نمرات در سایت سیدا و نحوه وارد کردن مجموعه نمرات در این سایت

 

نکات مربوط به ورود به سامانه سیدا
 •  در اولین بار ورود به سامانه سیدا ، معلمان باید کد ملی خود را به عنوان نام کاربری و کد پرسنلی را به عنوان رمز عبور وارد نمایند.
 •  همچنین در اولین ورود به به سامانه سیدا ، پس از وارد کردن کد ملی و کد پرسنلی از شما درخواست می شود که رمز عبور خود را عوض کنید. این کار را حتما انجام دهید و گرنه نمی توانید به سایت سیدا وارد شوید.
 •  همچنین در اولین ورود به به سامانه سیدا، پس از وارد کردن کد ملی و کد پرسنلی از شما درخواست می شود که رمز عبور خود را عوض کنید. این کار را حتما انجام دهید و گرنه نمی توانید به سایت سیدا وارد شوید.
 •  توصیه ما برای ورود به این سایت این است که حتما از آخرین ورژن مرورگر کروم استفاده شود. ورژن مرورگر کروم برای ورود به این سایت باید ورژن 49 به بالا باشد. اگر به مرورگر کروم دسترسی ندارید، می توانید از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید. ورژن مرورگر فایرفاکس نیز باید بالای 30 باشد.

 

نتیجه گیری:

اگرچه سایت های مختلفی برای ثبت نمرات دانش آموزان وجود داشت، اما به نظر می رسد که رابط کاربری خوب سامانه سیدا باعث شده است که بیشتر مدارس از این سامانه برای ثبت نمرات استفاده کنند. انصافاً استفاده از این سامانه برای معلمان کار بسیار پیچیده ای نیست، ولی در این مقاله سعی کردیم که یک آموزش تصویری برای ساده کردن کار معلمان ارائه دهیم. امیدواریم که با دیدن و مطالعه کردن این آموزش تمام مشکلات مربوط به وارد کردن نمرات در این سامانه، برای شما حل شده باشد.

 

سوالات متداول

 

1- سامانه سیدا چیست و چه امکاناتی دارد ؟

سامانه سیدا یکی از سایت های مرتبط به دانش آموزان است و هدف از ایجاد آن ، یکپارچگی و سازماندهی کردن ثبت نمرات دانش آموزان توسط مدارس است.

2- برای ورود به سامانه سیدا باید چه اقدامی انجام دهیم ؟

برای ورود به سایت سیدا می توانید از گوگل کمک بگیرید و یا بطور مستقیم وارد سایت شوید. توضیحات مربوطه در مقاله آمده است.

3- ثبت نمرات در سامانه سیدا چگونه انجام می شود ؟

معلمان با ورود به سامانه سیدا ، می توانند به تفکیک هر کلاس، نمرات درسی دانش آموزان را وارد نمایند که توضیحات آن در مقاله ذکر شده است.

منبع : ورود به سامانه سیدا