سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ثبت نام کتاب

مقدمه

در سال های گذشته کتاب های دانش آموزان از طریق لوازم التحریرهای منتخب در داخل کشور توزیع می شد؛ اما چند سالی است که روش دریافت و ثبت نام کتاب درسی تغییر پیدا کرده است و افراد برای ثبت نام و دریافت کتاب درسی خود می بایست در زمان ثبت نام کتاب درسی 1400 به سایت ثبت نام کتاب درسی به آدرس اینترنتی irtextbook.com مراجعه کنند و با پرداخت هزینه مربوط به کتاب های درسی، برای دریافت کتاب درسی سال تحصیلی 1400 و 1401 اقدام کنند. با توجه به اهمیت بسیار زیاد موضوع دریافت کتاب درسی دانش آموزان و نحوه ثبت نام کتاب درسی سال تحصیلی 1400 - 1401 ، در این مقاله قصد داریم روش دریافت و ثبت نام کتاب های درسی را در پایه های مختلف تحصیلی را آموزش دهیم. توجه داشته باشید که در سایت همراه مشاور، مقالات زیادی از جمله سامانه وادانا ، دان و سامانه سیدا و سامانه پادا در خصوص موضوعات تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان نوشته شده است.

 

به کانال تلگرام ما بپیوندید 

 

سایت ثبت نام کتاب درسی 1400

افرادی که قصد ثبت نام کتاب درسی 1400 را دارند، می بایست در زمان ثبت نام به سامانه irtextbook.com وارد شوند و با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در این سامانه ثبت نام کنند. لازم به ذکر است که ثبت نام کتاب درسی در تمامی پایه های تحصیلی تنها و تنها در سایت ثبت نام کتاب درسی به آدرس irtextbook.com انجام می شود؛ لذا دانش آموزان عزیز باید برای جلوگیری از هر گونه سوء استفاده از ورود به سایت های دیگر جلوگیری نمایند.

 

ورود به سامانه کتب درسی irtextbook.com

با توجه به اینکه ثبت نام کتاب درسی 1400 تنها از طریق سامانه irtextbook.com انجام می شود؛ دانش آموزان عزیز باید از نحوه ورود به سامانه کتب درسی آگاه باشند. برای ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی می بایست شما سایت irtextbook.com را در گوگل جستجو کنید و با وارد کردن اطلاعات دانش آموز به این سامانه وارد شوید. در ادامه روش تصویری ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی را توضیح خواهیم داد:

 1. 1ابتدا یکی از مرورگرهای گوشی یا لپ تاپ خود را باز کنید.
 2. 2در فیلد جستجوی گوگل عبارت «سامانه ثبت نام کتاب درسی» را جستجو کنید.

  سامانه ثبت نام کتب درسی

 3. 3در مرحله بعدی، کافیست بر روی اولین سایتی که گوگل برای شما جستجو می کند وارد شوید.

  ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی

 4. 4حال شما به سامانه یا همان سایت ثبت نام کتاب درسی 1400 وارد شده اید و می توانید تمام اطلاعیه های مربوط به ثبت نام کتاب های درسی را در این سامانه مشاهده کنید.

  نحوه ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی

پیشنهاد می شود مقالات سامانه هم آوا و سایت ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی را نیز مطالعه کنید.

 

” ثبت نام کتاب درسی برای سال تحصیلی 1400 تنها در سایت irtextbook.com انجام می شود. “

 

زمان ثبت نام کتاب درسی 1400

زمان ثبت نام کتاب درسی 1400 برای هر پایه تحصیلی متفاوت می باشد. افرادی که قصد ثبت نام کتاب درسی برای سال تحصیلی 1400 را دارند، می بایست حتما در زمان مقرر مربوط به ثبت نام کتاب های درسی به سایت مربوطه مراجعه نمایند و ثبت نام خود را انجام دهند. در جدول زیر زمان ثبت نام کتاب درسی برای سال تحصیلی 1401 - 1400 در هر پایه تحصیلی را مشاهده می کنید. لازم به ذکر است که ثبت نام کتاب درسی تنها در زمان های ذکر شده در جدول انجام می شود؛ لذا داوطلبان می بایست حتما در زمان مقرر اقدام به ثبت نام نمایند.

زمان ثبت نام کتاب درسی برای سال تحصیلی 1400 - 1401
عنوان فعالیتپایه تحصیلیزمان شروعزمان پایان
ثبت سفارش گروهی و انفرادی پایه های تحصیلی دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم 1400/01/22 1400/03/22
پایه اول ابتدایی 1400/04/06 1400/06/09
پایه های تحصیلی هفتم، دهم 1400/04/06 1400/06/15
اصلاح سفارش تمامی دوره های تحصیلی 1400/04/12 1400/06/31
توزیع منطقه به مدرسه دوره ابتدایی 1400/06/01 1400/06/13
دوره اول متوسطه 1400/05/30 1400/06/15
دوره دوم متوسطه نظری 1400/06/01 1400/06/18
دوره دوم متوسطه فنی و حرفه ای و کارو دانش 1400/06/01 1400/06/25
تمامی دوره های تحصیلی استثنایی 1400/05/30 1400/06/07
توزیع مدرسه به دانش آموز دوره ابتدایی 1400/06/10 1400/07/01
دوره اول متوسطه
دوره دوم متوسطه نظری
دوره دوم متوسطه فنی و حرفه ای و کارو دانش
تمامی دوره های تحصیلی استثنایی

 

اگر دانش آموز مدرسه ای دارید حتما مقالات دانلود شاد و نصب برنامه شاد را مطالعه کنید.

راهنمای ثبت نام کتاب درسی 1400

ثبت نام در سایت ثبت نام کتاب درسی 1400 به صورت انفرادی و گروهی انجام می شود. بعضی از مدارس به صورت گروهی اقدام به ثبت نام در سایت ثبت نام کتاب درسی می کنند و دانش آموزان و اولیاء آن ها دیگر به صورت جداگانه در سایت ثبت نام نمی کنند؛ اما بعضی از مواقع، ثبت نام کتاب درسی به خود دانش آموز سپرده می شود. به همین خاطر دانش آموزان و اولیاء آن ها باید با نحوه ثبت نام کتب درسی برای سال تحصیلی 1400 و 1401 آشنا باشند. همانطور که در مقاله هم ذکر کردیم، برای ثبت نام کتاب های درسی می بایست ابتدا به سایت irtextbook.com وارد شوید و در زمان ذکر شده برای ثبت نام کتاب درسی ، مراحل ثبت نام را انجام دهید. در ادامه آموزش تصویری ثبت نام کتاب درسی 1400 را ذکر خواهیم کرد:

 1. 1ابتدا سایت ثبت نام کتاب درسی به آدرس irtextbook.com را در گوگل جستجو کنید.
 2. 2زمانی که شما وارد سایت ثبت نام کتاب درسی شدید، باید مانند تصویر زیر بر روی گزینه ورود دانش آموزان کلیک کنید.

  نحوه ثبت نام کتاب درسی

 3. 3برای ثبت نام کتاب درسی ، دانش آموز باید نام کاربری و رمز عبور خود را در سامانه وارد کند. نام کاربری دانش آموز برابر کد ملی وی و رمز عبور دانش آموز برابر شماره سریال آن می باشد. پس از وارد کردن این دو شماره به پورتال شخصی دانش آموز وارد می شوید که نام دانش آموز در آن مشخص می باشد.

  سایت ثبت نام کتاب درسی 1400

 4. 4حال از منوی سمت چپ سایت بر روی گزینه ثبت سفارش کلیک کنید.

  ثبت سفارش کتاب درسی 1400

 5. 5حال مبلغ مورد نظر برای پرداخت هزینه کتاب های آموزشی را مشاهده می کنید، برای تکمیل سفارش خود می بایست این مبلغ را پرداخت نمایید. بر روی بانک ملی کلیک کنید و گزینه پرداخت را بزنید.

  پرداخت هزینه ثبت سفارش کتاب درسی

 6. 6پس از پرداخت هزینه مربوطه سفارش کتاب درسی شما ثبت خواهد شد.

 

هزینه ثبت نام کتب درسی چقدر است؟

هزینه ثبت نام کتاب درسی برای هر یک از پایه های تحصیلی متفاوت است و در حال حاضر این هزینه اعلام نشده است؛ اما دقت کنید که در سراسر کشور هزینه ثبت نام کتاب درسی در هر پایه تحصیلی یکسان بوده و دانش آموزانی که قصد ثبت نام در کافی نت ها را دارند، باید حتما به این موضوع توجه داشته باشند که برای ثبت نام کتاب درسی تنها و تنها باید مبلغ پشت کتاب های درسی را پرداخت کنید و هیچ هزینه ای مبنی بر هزینه ثبت نام و یا هزینه های متفرقه پرداخت در سایت ثبت نام کتاب درسی نخواهد شد.

 

نکات مربوط به سامانه کتب درسی

نحوه وارد کردن شماره سریال شناسنامه

بسیاری از دانش آموزان و یا اولیاء آن ها با نحوه وارد کردن شماره سریال شناسنامه آشنا نیستند و مدام با ارورهایی در سایت ثبت نام کتاب درسی 1400 مواجه می شوند. برای رفع این مشکل می توانید به تصویر زیر دقت کنید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که شماره سریال شناسنامه یک کد 6 رقمی بدون هیچ گونه حروف فارسی و یا حتی علامت هایی مانند اسلش (/) می باشد. با توجه به اینکه اکثر دانش آموزان دارای شناسنامه های جدید هستند، بیشتر فرم تصویر اول مورد توجه قرار گیرد.

نحوه وارد کردن سریال شناسنامه در سایت ثبت نام کتاب درسی

بنابراین، برای ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی ، می بایست که کد ملی دانش آموز را به عنوان نام کاربری و کد 6 رقمی سریال شناسنامه را به عنوان رمز عبور وارد نمایید و به سامانه وارد شوید.

 

ثبت نام کتاب درسی برای اتباع خارجی

دانش آموزان عزیزی که اتباع خارجی هستند و کد ملی و شماره سریال شناسنامه ندارند، می بایست برای ثبت نام در سایت ثبت نام کتاب درسی ، کد اتباع خود را به عنوان نام کاربری و شش رقم یک (111111) را به عنوان رمز عبور خود وارد نمایند.

 

مواجه شدن با ارورهای مختلف در هنگام ورود به سامانه

گاهی اوقات پیش می آید که افراد با ارورهایی در هنگام ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی مواجه می شوند. در این گونه مواقع می تواند مشکل از زمان ثبت نام کتاب درسی باشد. به طور مثال دانش آموزی به غیر از زمان ثبت نام پایه های ابتدایی به سامانه مراجعه کرده است. مشکل دیگری که می تواند باعث بروز خطا در هنگام ورود به سامانه شود این است که افراد کد ملی و شماره سریال شناسنامه را اشتباه وارد می کنند. اما اگر مطمئن هستید که هیچ یک از دو مشکل بالا برای شما وجود ندارد، دو حالت ممکن است رخ بدهد. اول اینکه دانش آموز هنوز در مدرسه ای برای سال تحصیلی جدید ثبت نام نکرده است و یا مدرسه اطلاعات دانش آموز را در سامانه سناد ثبت نکرده است. برای رفع این مشکل دانش آموزان و یا اولیاء وی می بایست به مدرسه ثبت نامی مراجعه کنند و درخواست کنند که اطلاعات آن ها در سامانه سناد ثبت شود. در بعضی از موارد نیز اطلاعات دانش آموز مانند شماره سریال شناسنامه در سامانه سناد به درستی وارد نشده است و به همین دلیل دانش آموز نمی تواند به سایت ثبت نام کتاب درسی وارد شود. برای رفع این مشکل نیز باید به مدرسه مراجعه کنید و درخواست بررسی و اصلاح اطلاعات دانش آموز را بدهید.

 

مرورگر توصیه شده برای ثبت نام کتاب های درسی

افرادی که قصد ثبت نام در سایت ثبت نام کتاب درسی 1400 به صورت انفرادی را دارند، بهتر از یکی از مرورگرهای کروم و یا فایرفاکس برای ثبت نام در این سامانه استفاده کنند. سعی کنید که برای ثبت نام حتما از مرورگرهای به روز شده و آپدیت استفاده کنید.

منبع : ثبت نام کتاب